Въпреки популярното твърдение, че ако нещо работи, по-добре да не се пипа и да не се задават излишни въпроси, ние вярваме в познаването и разбирането на причинно-следствените връзки и достоверността на научните факти, доказани от невронауките. В Центъра за приложни невронауки си задаваме въпроси, на които постоянно търсим и намираме отговори чрез провеждане на изследвания и невротренинги. Убедени сме, че само по този начин установяваме обективните зависимости – кое състояние с какво е свързано и от какво се влияе. Често пъти отговорите са изненадващо прости, а друг път безкрайно комплексни. Проучвания върху ефикасните решения – има ли по-бърз, лесен и устойчив начин за постигане на целите, които си поставя човек и при това да не трупа нервно напрежение, което да води до влошаване на качеството му на живот. Отговорът е, да.
Какво прави полезно участието в изследванията на Центъра:
1) Изследваното лице се запознава със съществуващите научни факти, методи и емпирично доказани добри практики в приложните невронауки - биофийдбек, ЕЕГ неврофийдбек, невротренинг и др.
2) Изследваното лице се запознава в детайли как функционира тялото, мозъка, езика, мисленето му и какви видове взаимодействия съществуват между тях, които са полезни или вредни за качеството му на живот като се докосва до ултрасъвременна научна апаратура и общува с компетентни специалисти.
3) Изследваното лице се научава да управлява безсъзнателни процеси в тялото си, които предизвикват нежелани нервно-емоционални състояния
4) Изследваното лице като участва в изследванията подпомага развитието на приложните невронауки и в утвърждаването на добри практики за поддържане на отлично качество на живот
5) Изследваното лице се научава да взима ефикасни решения във всекидневието си без да натрупва нервно-емоционално напрежение в тялото си.
В изследванията в Центъра се използват методологията на биологичната обратна връзка (биофийдбек и неврофийдбек), дейностния подход и идеите за биопсихосоциална хомеостаза (динамично равновесие между тяло, емоции, език, мислене и социална среда) на човека.
Стоян Везенков, Център за приложни невронауки
Биологична обратна връзка (биофиидбек и неврофийдбек)
Чрез апаратурата за биологична обратна връзка (биофийдбек и неврофийдбек) по приятен, забавен и мотивиращ за изследваното лице начин се постига осъзнаване, разпознаване и управление на телесните процеси. Пак благодарение на способността на мозъка за инструментално учене (един от водещите принципи в биологичната обратна връзка), управлението на телесните процеси се автоматизира напълно.
При изследванията в Центъра от данните, които получаваме в реално време от апаратурата за биологична обратна връзка (биофийдбек и неврофийдбек) и се използват като обективен индикатор за нервно-емоционалните състояния на изследваното лице, то се научава на нови способности и умения за самоконтрол, обективна самооценка и възможности за подобряване на качеството си на живот.
Дейностен подход
Според данните от последния доклад на Световната здравна организация, 50% от здравето на човека се формира от неговия начин на живот. Често пъти нежеланите състояния, които мъчат съвременния човек, са предизвикани от дисфункция, неудовлетворение при изпълнение или отпадане на ежедневни дейности.
Това са причините, поради които в Центъра се изследва и влиянието на различни по вид и начин на изпълнение, присъщите за човека дейности всеки ден. Анализират се и се предлагат активности от всички сфери на функциониране – дома, работата, развлеченията и социалния живот. Изследват се влиянието на дейностите върху телесните, емоционалните, интелектуалните и социалните аспекти на всекидневния живот и техния краен резултат и полезност.
Биопсихосоциална хомеостаза
Мястото, на което тези три гледни точки се пресичат е т.нар. биопсихосоциална хомеостаза. Това е качествения и смислен живот и то е динамичното равновесие между тези аспекти на човешкото функциониране – тяло, емоции, език, мислене и социум. На невронауките е известно, че човешкото тяло разполага с естествени способности за саморегулация и поддържане на това равновесно състояние. Наличието на нежелани състояния обичайно е признак за липса на баланс в цялата биопсихосоциална динамика. До момента липсват сериозни изследвания, в които обект на изследване е именно биопсихосоциалната хомеостаза. Това е една от задачите, които си поставя Центъра за приложни невронауки.