В предварително ясни срокове се постига отстраняване на конкретните симптоми от една страна, а от друга – се изгражда механизъм за самостоятелно справяне с критични ситуации в бъдеще.
Целта на изследванията в Центъра за приложни невронауки, които са напълно индивидуализирани, е след като приключат, изследваните лица да придобият нови умения и способности. Това означава те да са в състояние да поддържат динамично равновесие в тялото си и да управляват нервно-емоционалните си състояния във всяка една житейска ситуация. Именно поради това посетителите ни са активна страна в изследователския процес – те участват, променят, развиват и взаимодействат. От тяхната активност и ангажираност зависят резултатите и продължителността на постигнатите резултати от посещенията.
Как протичат научните изследвания?
Обичайно изследванията преминава през следните етапи:
Изследванията са фокусирани индивидуално върху всеки посетител и оценяване на неговото физическо и емоционално състояние. Първоначалната оценка, която включва апаратурни изследвания с биологична обратна връзка, което ни осигурява необходимата информация, въз основа на която може да се определи типа нервна дейност. След това се изследват собствените възможности и способности на всяко изследвано лице за справяне с нежелани нервно-емоционални състояния. На следващ етап се изследват възможностите на различните методи на биологична обратна връзка (биофийдбек, ЕЕГ неврофийдбек и невротренинги) за подобряване на собствените способности за справяне с нежеланите състояния, които се тренират в Центъра. След като се изследва ефективността на новите способности се преминава към изследване на възможността те да се приложат в ежедневието, трансфер в реалния живот. Накрая се проследяват във времето чрез периодично провеждане на изследвания върху устойчивостта им във времето като способности за самостоятелно поддържане на желано качество на живот в реалния живот.
Научете повече за всеки етап:
Първоначална оценка на цялостното функциониране
Измерването представлява функционално изследване с помощта биофийдбек апарат на основни показатели на вегетативната нервна система със сензори, които се поставят на ръцете:
- за измерване на вариабилност на сърдечна честота (ЕКГ и плетизмография),
- за проследяване на дихателна честота,
- за следене на ниво на нервно напрежение (кожна проводимост), както и кожно-галванична реакция (за определяне на типа стрес реакции)
- за измерване на периферно кръвообращение и температура
- за проследяване на мускулна активност (ЕМГ).
По този начин получаваме обективна информация за състоянието на вегетативните нервни процеси в тялото. По време на измерването не се оказва никакво въздействие върху изследваното лице. То е напълно безболезнено и не изисква никаква предварителна подготовка или облекло.
Дизайн на изследването
Изследване на обучителните способности за придобиване на нови умения в реалния живот
Резултати от проведеното изследване
Крайните резултати от изследването се проследяват и оценяват в реалния живот чрез периодична обратна връзка от всяко изследвано лице на 3, 9 и 12 месеца и се публикуват в научни списания, като се спазват европейските изисквания за защита на личните данни.